Već petu godinu zaredom, Regionalni inkubator za društvene preduzetnike (RISE) objavljuje Poziv za prijavu za program podrške mladim društvenim preduzetnicima na Zapadnom Balkanu, RISE Putovanje!
RISE Journey 5: od ideje do društvenog biznisa
Suština RISE programa leži u podršci mladim ljudima na Zapadnom Balkanu u transformaciji njihovih ideja u održiva društvena preduzeća. Program RISE Putovanje, koji implementira IPC Tehnopolis u Crnoj Gori, nudi učesnicima devetomjesečni program podijeljen na faze ideacije i inkubacije.
Faza Ideacije (od oktobra 2024. do februara 2025.) pruža mladim preduzetnicima niz treninga, koučing sesija, meetupa i mentorski program koji im omogućava da svoje ideje pretvore u održive društvene i ekološke projekte. Na kraju ove faze, učesnici imaju priliku da predstave model društvenog preduzeća, ističući njegov uticaj i održivost. Dvije najperspektivnije ideje će biti nagrađene sa po 3.000€ za razvoj biznisa, učešće u regionalnom programu mobilnosti, kao i za pristup fazi Inkubacije. Trećeplasirana ideja će osvojiti 500€ za regionalni program mobilnosti.
Faza Inkubacije (od marta 2025. do juna 2025.) proširuje djelovanje na regionalni nivo. Dok testiraju i validiraju svoje koncepte društvenog preduzeća, mladi društveni preduzetnici će imati priliku da se sretnu sa svojim vršnjacima na događaju u Srbiji (RISE Bootcamp) i programu mobilnosti na Zapadnom Balkanu (RISE Expedition).
Kako se prijaviti?
Peti poziv za prijave otvoren je do 07.oktobra 2024. godine na linku: https://bit.ly/3Zfzo3w.
KO MOŽE DA SE PRIJAVI?
Mladi ljudi od 16 do 35 godina iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova[1], Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, u grupi od najmanje 2 osobe, koji:
- Imaju mogućnost da učestvuju u dva treninga mjesečno i okupljanjima tokom četvoromjesečne faze ideacije, bilo online ili uživo;
- Imaju veliku motivaciju da uče o društvenom preduzetništvu i da budu uključeni u regionalni interkulturalni program;
- Imaju ambiciju da razviju konkretnu ideju sa društvenim uticajem;
- Žele da uče od drugih aktera iz regiona;
- Su bar prepoznali društveni/ekološki problem koji žele da riješe;
- Su, u najboljem slučaju, radili na svojoj ideji u malom obimu / na ličnom nivou, bez uključivanja u stvarnu poslovnu aktivnost;
- Njihova ideja ima regionalni ili lokalni uticaj.
Da bi učestvovali u programu, timovi treba da pokažu:
- svoju motivaciju da uče o društvenom preduzetništvu i uključe se u regionalni interkulturalni program;
- ambiciju da razviju konkretnu ideju sa društvenim uticajem;
- spremnost da uče od drugih u regionu.
O RISE-u
RISE projekat ima za cilj da otvori nove puteve pomirenja za mlade na Zapadnom Balkanu kroz socijalno preduzetništvo.
U tom cilju, projekat aktivno radi na obogaćivanju pejzaža društvenog preduzetništva jačanjem kapaciteta šest lokalnih struktura podrške (ARNO, Balkan Green Foundation, IEC Tehnopolis, Nešto Više, Smart Kolektiv i Yunus Social Business Balkans).
Pored toga, RISE promoviše pristup društvenom preduzetništvu kroz svoj ciljani program podrške mladima u regionu koji teže da stvore socijalni ili ekološki uticaj u svojim zajednicama. Od 2019. godine, RISE je uspješno podržao 175 timova sa 508 mladih u realizaciji njihovih društvnih ideja.
Ovaj projekat je sufinansiran od strane Francuske agencije za razvoj (AFD), Evropske unije, Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i Francusko-njemačke kancelarije za mlade (FGYO), a implementira ga šest lokalnih inkubatora i to ARNO, Balkan Green Foundation, Nešto Više, Smart Kolektiv, IPC Tehnopolis i Yunus Social Business Balkans.
[1] Ova stavka ne dovodi u pitanje stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SB UN 1244 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.