Kancelarija za mlade Glavnog grada, u saradnji sa SALTO SEE agencijom i kroz partnerstvo na projektu „Europe Goes Local“, organizovala je 23. i 24. juna studijsku posjetu preko 40 omladinskih radnika iz Slovenije, Poljske, Njemačke, Jermenije, Gruzije, Ukrajine, Azerbejdžana i Moldavije, tokom koje su imali priliku da se bliže upoznaju sa stanjem omladinske politike u Glavnom gradu.
Prvog dana posjete, učesnici su obišli Omladinski klub „Zona mladih“. Tim povodom, predsjednik NVO „Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore“, David Vukićević, čija organizacija u ime Glavnog grada obavlja administrativno-tehničke poslove u klubu, održao je prezentaciju o radu kluba i predstavio značajne rezultate ostvarene u radu sa mladima kroz partnerstvo sa Glavnim gradom. Prisutnima se obratila i sekretarka Slađana Anđušić, ističući kontinuirani rad Sekretarijata i Glavnog grada na unapređenju položaja mladih.
Učesnici su potom posjetili Omladinski klub „Ognjište“ na Ublima u Kučima, gdje su se upoznali sa specifičnostima rada sa mladima u ruralnim područjima, kao i sa idejom razvoja i jačanja omladinske politike u ovom dijelu grada. Predstavnik Kancelarije za mlade, Danilo Vučinić, predstavio je značaj kluba za mlade i planove razvoja omladinske infrastrukture, dok je Filip Pavićević iz NVO „Za djecu Kuča“ govorio o lokalnom kontekstu rada sa mladima.
Tokom posjete, omladinski radnici upoznati su i sa radom Savjeta za mlade, jednog od ključnih mehanizama za unapređenje položaja mladih u Glavnom gradu.
Drugi dan bio je posvećen predstavljanju stanja omladinske politike u Podgorici, značaju međusektorske saradnje i diskusiji o tituli Evropske prijestonice mladih 2028.
Na početku događaja prisutnima se obratio zamjenik gradonačelnika Boris Spalević, naglašavajući kontinuirani doprinos Glavnog grada razvoju omladinske politike.
Nakon toga, Danilo Vučinić u ime Kancelarije za mlade održao je prezentaciju o stanju omladinske politike, predstavljajući brojne mehanizme i inicijative koje se sprovode, uz poseban osvrt na značaj titule Evropske prijestonice mladih 2028 i buduće planove razvoja omladinskog rada.
Uslijedila je panel-diskusija o značaju međusektorske saradnje, na kojoj su učestvovali sekretari Glavnog grada Slađana Anđušić, Lina Lakić, Danijela Radeč i Stefan Vešović. Kroz sadržajan razgovor i razmjenu iskustava, učesnici su saznali više o načinu funkcionisanja međusektorske saradnje i aktivnostima koje se realizuju za mlade.
Na kraju programa organizovan je okrugli sto sa predstavnicima Upravnog i Izvršnog odbora Evropske prijestonice mladih 2028, na kojem su učestvovali Zerina Kardović, Kristina Janković, David Vukićević, Danilo Bulatović i Branko Stešević. Ovaj segment bio je prilika za detaljnije predstavljanje procesa implementacije titule i načina na koji različiti akteri doprinose unapređenju položaja mladih.
Studijska posjeta potvrdila je međunarodnu prepoznatost Podgorice kao buduće Evropske prijestonice mladih i grada koji sistemski ulaže u razvoj omladinske politike, podstiče aktivno učešće mladih i afirmiše primjere dobre prakse njihovog uključivanja u procese donošenja odluka.
U susret tituli Evropske prijestonice mladih 2028, nastavljamo da jačamo međunarodnu saradnju i pozicioniramo Podgoricu kao otvoren, inkluzivan i evropski grad posvećen mladima i razvoju transparentnih i održivih omladinskih politika.










