Izložba umjetnika Nikole Markovića “IGRAČKEBEZ NAZIVA”

Izložba umjetnika Nikole Markovića “IGRAČKE BEZ NAZIVA” biće otvorena u četvrtak, 31. oktobra u Modernoj galeriji u 20 časova.

Nikola Marković rođen je u Kotoru 1972. godine Diplomirao je slikarstvo na Fakultetu Likovnih Umjetnosti na Cetinju 1993 g. Magistrirao je slikarstvo na istom fakultetu 2007. godine. Doktorirao je 2017. godine na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na katedri za urbanizam. Druge Doktorske studije na ANGEWANDTE Univerzitetu u Beču upisuje 2018 g. na katedri za oblasti Teorije i Filozofije umjetnosti. Doktorska disertacija na kojoj trenutno radi jeste ”Die Rolle der prenatalen Asthetik beim Verstandnis der menschichen Entwicklung”.

Ostvario je 30 samostalnih izložbi u oblasti savremene umjetničke prakse u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je na desetinama prestižnih umjetničkih manifestacija i u svom radu u oblasti umjetnosti i arhitekture osvojio više značajnih državnih nagrada i priznanja kako u Crnoj Gori tako i van nje. Od 2017. godine od kada boravi u Austriji i Njemačkoj, izlagao je u prostorima nekoliko poznatih Bečkih Galerija od kojih izdvaja: POOL 7 i Kunstraum Mitte, zatim Galerija Austrijskog udruženja umjetnika BV u sklopu Dvorca Schoenbrun, Galerija Berlinskog Muzeja Komunikacija i Galerija Međunarodnog Centra za savremenu umjetnost ”ForA” u Berlinu, Galerija Subject / Object ect…

Izložba je prije dvije godine održana i u Berlinu. Tom prilikom je kustoskinja Olga Lystsova u tekstu za katalog navela:

“Glavna tema ove složene izložbe je svakako tema djetinjstva u svim njenim najraznovrsnijim inkarnacijama. Mnoge velike zvijezde savremene umjetnosti poput Louise Bourgeois, Jeffa Koonsa i Ai Weiweija koriste temu djetinjstva. Ali Markovićev pristup i tumačenje ove teme predstavljaju jedan potpuno originalan stvaralački izraz. Kada sagledavamo postavku ove izložbe trebamo razumjeti da je ona i svojim konceptom podijeljena u dva gotovo autonomno odvojena dijela. Prvi se bavi igračkama, gdje se prikazuju crteži, skulpture i asemblaži, a u drugom je riječ o slovima koja radjaju i aktiviraju neke nove simbole i forme.U drugoj polovini izložbe prikazane su skulpture nastale kreativnim sastavljanjem obojenih slova u različitim položajima koji uspostavljaju njihove nove i autentične vrijednosti.”

JU MUZEJI I GALERIJE PODGORICE